ПГЛПТ реализира поредният си успешен европроект
Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм, гр.Казанлък реализира в периода от 13.07 до 27.07.2019г. във Виена- столицата на Австрия - проект 2018-1-BG01-KA116-047264 "„Австрийския опит в българското училище – гаранция за успешно кариерно развитие". Проектът е съфинансиран от програма Еразъм + на Европейския съюз.
Резултатите от реализирания пореден успешен проект на гимназията бяха представени на финална среща в иновативният кабинет по туризъм в ПГЛПТ. Чрез специално изготвени презентации присъстващите гости, ученици и учители се запознаха с дейностите и целите на проекта и основно с реализирането на производствената практика от 15 ученици във Виена. Основната цел на този проект бе постигане на по-високо качество на професионална подготовка на ученици чрез практика в австрийски компании в сферата на хотелиерството и ресторантьорството. На срещата бе представена и специална книжка-брошура, която отразява в пълнота свършеното от екипа на гимназията по проекта. Сред гостите уважили проявата бяха г-жа Красимира Каменова от Център за европейски инициативи-Стара Загора – партньор на гимназията по проекта, директори на училища и представители на бизнеса и туристическия бранш в Казанлък. Всички те изразиха своята подкрепа във визията за развитие на ръководството на Професионалната гимназия по лека промишленост и туризъм да подготвя своите кадри, чрез трупане на професионален опит в мултикултурна среда, чрез участието в подобни международни проекти. Официално бяха връчени и Европас сертификатите на учениците и учителите, участвали в проекта. След края на официалната среща гостите на събитието се насладиха и на специален кетъринг под надслов „С вкус на Виена“, в който учениците, реализирали проекта, представиха традиционни за австрийската столица храни и напитки като: Виенско кафе, ябълков щрудел и световноизвестният Виенски шницел. От ръководството на училището изказаха своята благодарност към всички участници в проекта и подчертаха, че реализирането на международни проекти по програма Еразъм + ще продължи и през настоящата учебна година. ПГЛПТ спечели и вече активно работи по проект „Испанският модел в създаването на подкрепяща среда за работа с ученици със специални образователни потребности“, който ще се проведе с мобилности в град Барселона през 2020 година.
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в него.
Професионалната гимназия по лека промишленост и туризъм в Казанлък изпрати 15 свои възпитаници на двуседмична производствена практика в столицата на Австрия-Виена. Учениците са от 11 клас в специалностите „Организация на обслужването в хотелиерството” „Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения” и „Кетъринг“, като техни придруждаващи учители са Гергана Томова – преподавател по чужди езици и Ивелина Георгиева - преподавател по професионална подготовка. Учениците и техните преподаватели се отправиха към Австрия с мотивация за отлично представяне и откриване на нови предизвикателства. Възпитаниците на ПГЛПТ ще повишат професионалните си умения и компетентности като част от проект „Австрийският опит в българското училище – гаранция за успешно кариерно развитие“, Проектът е съфинансиран по програма Еразъм + на Европейския съюз. по дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“, „Мобилност на обучаеми и персонал в професионалното образование и обучение“. Партньор на ПГЛПТ е австрийската организация Austraining. Основната цел на този проект е постигане на по-високо качество на професионалната подготовка на учениците чрез практика в австрийски компании в сферата на хотелиерството и ресторантьорството и успешна бъдеща реализация на българския и европейски пазар на труда. Чрез обогатяване на позаннията на участниците за социалноикономическите и културни особености на страната домакин ще се развие тяхната толерантност към възприемане на непозната култура. Освен практиката, която ще проведат в сърцето на Австрия, учениците имат предвидени в програмата и културно-опознавателни визити в града-домакин Виена.
Тази публикация е създадена с подкрепата на ЕС и отразява единствено позицията на ПГЛПТ. Националната агенция и Комисията не носят отговорност за съдържащата се в него информация.

Във вълшебната атмосфера на темата ни потопиха г- жа Корнелия Владева и г- н Димитър Спасов, които бяха гости на "Философско кафе с Тина Янева". Те се върнаха от едноседмично посещение в столицата на Австрия по линия на програма ЕРАЗЪМ +. Учителите бяха възхитени от визитата си, а учениците изгаряха от нетърпение да разберат повече за културния живот в града. " Възхищението от туристическите забележителности е огромно- от императорският дворец Хофбург, музея на принцеса Елизабет Австрийска ("Сиси"), художествените галерии, увеселителният парк Пратера и катедралата Свети Стефан и още много други. Една седмица не стига за да се обиколят всички архитектурни и исторически забележителности.", каза г-н Спасов. А г-жа Владева допълни: " Щастливи сме, че този вдъхновяващ и гостоприемен град ще посрещне нашите ученици по програма Еразъм + и ще разкрие и пред тях своето очарование". Учениците слушаха с интерес и разгледаха снимки от " Градът на музиката"- Виена. Мероприятието бе уважено от ученици от ПГЛПТ гр.Казанлък, учителите г- жа Д.Хаджиатанасова и г- жа Г. Томова. Гостите подариха на организаторите картичка със забележителности на Виена, а те им върнаха жеста със сувенирни подаръци с емблематичния символ на Философско кафе- бухал.
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в него.
В началото на април в австрийската столица Виена двама преподаватели от ПГпо лека промишленост и туризъм проведоха учителска мобилност по проект No. 2018-1-BG01-KA116-047264 “ Австрийският опит в българското училище – гаранция за успешно кариерно развитие”, дейност KD 1 по програма Еразъм +. Корнелия Владева- преподавател по икономика и Димитър Спасов – преподавател по английски език, успешно реализираха Мобилността и споделиха придобития опит и впечатления пред колегите си от ПГЛПТ. Основен интерес за преподавателите от гимназията предизвика запознаването им с австрийската образователна система и това, как може да се приложи австрийският опит в нашето образование. Двамата учители посетиха редица ресторанти и хотели, но най-ценно за тях е било посещението на най-старото училище по туризъм в света – MODUL. Основен аспект във визитата там са били начина на провеждане на стажове и практики на ученици от училището и степените, в които те се обучават. Участниците в Мобилността споделиха и своите емоции, породени от културните им визити в австрийската столица.
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в него.
От 1 до 7 април в австрийската столица Виена двама преподаватели от ПГпо лека промишленост и туризъм проведоха учителска мобилност по проект No. 2018-1-BG01-KA116-047264 “ Австрийският опит в българското училище – гаранция за успешно кариерно развитие”, дейност KD 1 по програма Еразъм +. Корнелия Владева- преподавател по икономика и Димитър Спасов – преподавател по английски език, успешно реализираха Мобилността. Партньор на гимназията по проекта бе местната организация AusTraining. В рамките на седмица учителите проведоха множество срещи и посетиха ресторанти и хотели, в които учениците от ПГЛПТ ще проведат своята практика през месец юли. Бе посетено и най-старото училище по туризъм в света – MODUL. Преподавателите се запознаха с австрийската образователна система и начина на провеждане на стажове и практики на ученици от училището и степените, в които те се обучават. Важна част от Мобилността бе и културната програма, предвидена в нея. Красотите на историческите замъци „Хофбург“, „Шьонбрум“ и „Белведере“, кристалносините води на Дунав и сградата на Операта бяха малка част от посетените обекти. Преподавателите представиха и традиционни български ястия пред своите домакини, които останаха впечатлени от вкуса и вида на гозбите ни. В края на седмицата на Корнелия Владева и Димитър Спасов бяха връчени сертификати за участие в Мобилността.
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в него.