Уникална разработка представиха учениците от 10 а клас при ПГЛПТ. В рамките на проект "Иновативно училище" те представиха своя специален сайт посветен изцяло на живота и делото на Апостола на свободата-Васил Левски. Проектната разработка е със заглавие "Дела трябват, а не думи" и разглежда различни аспекти от житота на великия българин. В сайта са събрани голяма част от стихотовренията, посветени на Левски; къщите в казанлъшко, в които е отсядал Дякона, негови автентични снимки и портретите му в изобразителното изкуство. Интерактивни карти пък представят със снимки и локации паметниците на Апостола в България и по света. Специална част от сайта е посветен на посещенията на Левски в Розовата долина и неговите съратници в областта. Тук може да откритиете дори любимите песни на българският революционер. Съставителите са подготвили и интерактивни игри и кръстословици, посветени на Васил Левски. Ръководител на проектната дейност е преподавателят по история в ПГЛПТ Катя Семерджиева. Тя сподели, че е изключително доволна от себераздаването, желанието за работа и отговорността, която всеки е проявил, за да могат днес да споделят сайта пред всички казанлъчани.
https://sites.google.com/view/saitzavasilevski
Изработване на мартеници, за набиране на средства за построяването на "Къща на мечтите" върху изсъхналата албиция в двора на училището
1. Проектна разработка „Открий Казанлък“
Участници в проектната разработка „Открий Казанлък” по проект “Иновативно училище” са учениците от 10а клас, специалност „Електронна търговия“, с ръководител Валентина Калчева, преподавател по английски език.
Основната цел на проекта е да се събуди интерес в учениците от 10 а клас към Казанлъшкия регион – население, култура, наследство и традиции и да подпомогне по лесно усвояването на лексиката от учебника Legacy B1. Използвайки английски език и възможностите на Интернет те ще откриват Казанлъшкия регион в кръстословици.
2. Проектна разработка „Изявени спортисти и отбори в моя роден край“
Участници в проектната разработка „Изявени спортисти и отбори в моя роден край“ са учениците от 10а клас, специалност „Електронна търговия“, с ръководител Владимир Ралев, преподавател по физическо възпитание и спорт.
Основните цели на тази разработка са свързани със запознаване с живота и спортните постижения на изявени казанлъшки спортисти. Целта е да се провокира и активира интереса на учениците към спорта и спортните постижения на казанлъчаните в миналото.
По темата ще работят няколко екипа, които ще събират материали за спортистите и техните постижения.
3. Проектна разработка „Физиката и изкуството“
Разработката е включена в плана на дейности по проект “Проектният метод- креативното бъдеще на обучението в ПГ по лека промишленост и туризъм” за учебната 2021/2022 година. Предназначена е за ученици от X б клас, професия „Хотелиер“, специалност „Организация на хотелиерството“, с ръководител Гергана Тенева, учител по физика и астрономия.
Основната цел на проекта е да се покаже, че физиката и изкуството са съвместими и свързани. Представителите на изкуството в неговите различни области трябва да са наясно с физичните закони и явления и да ги използват, като успешно да служат не само на научно-техническия прогрес, но и на света на вдъхновението и чувствата.
4. Проектна разработка „Екскурзоводи в действие“ / Guides in action /
Участници в проектната разработка „Екскурзоводи в действие“ са учениците от 11б клас, специалност "Екскурзоводско обслужване", с ръководител Димитър Спасов, преподавател по английски език.
Основната цел на проекта е да развие интересите на учениците от 11 б клас - специлност "Екскурзоводско обслужване" към непознатите кътчета на Казанлък и Долината на тракийските царе, както и да усъвършенстват познанията си по английски език в сферата на екскурзоводството и туризма. Дейностите по проекта са пряко свързани с учебната програма по Чужд език по професията и развиват темите на бъдещите екскурзоводи с насоченост към родния край.
5. Проектна разработка „ Просветната дейност в казанлъшкия край“
През учебната 2019/2020г. Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм бе включена в списъка на иновативните училища в България. Темата, по която училището работи като иновативно втора година е „Проектният метод – креативното бъдеще на обучението в ПГ по лека промишленост и туризъм”
Една от предвидените целеви групи, които продължават работата си по проекта, са учениците от 12в клас с класен ръководител Диана Хаджиатанасова, преподавател по български език и литература.
През учебната 2021/2022г. групата ще насочи дейността си към реализирането на проектна разработка „Просветната дейност в казанлъшкия край“. Основните цели на тази разработка са свързани със запознаване на учениците с възникването и развитието на просветната дейност в казанлъшкия край и запознаване с живота на видни казанлъшки учители и просветители. Целта е да се провокира и активира интереса на учениците към просветното дело на казанлъчани в миналото, което ще повиши тяхното самочувствие на родолюбиви българи, които са наследници на личности, посветили живота си на една от най-важните ценности- образованието.
По темата ще работят два екипа, които ще проучват и събират материали за просветната дейност в Казанлък и някои казанлъшки четалища, които са с традиции в просветната дейност в миналото. Предвижда се посещение на общинска библиотека „Искра“ издирване и запознаване с източници, свързани с темата. Предвидена е среща с казанлъшкия краевед Стефан Саранеделчев, който да разкаже на учениците за своята проучвателска и изследователска дейност, свързана с Казанлък и казанлъшкия край.
6. Проектна разработка: „От виртуалност към реалност“
Проектната разработка „От виртуалност към реалност“ е включена в плана на дейности по проект “Проектният метод- креативното бъдеще на обучението в ПГ по лека промишленост и туризъм” за учебната 2021/2022 година. Предназначена е за ученици от 8а клас, специалност „Електронна търговия“ . Ръководител на проекта е Иванка Джонджорова, преподавател по професионална подготовка.
Целта на проекта е учениците да натрупат знания и умения за предприемачеството, за създаването на стойност чрез отдаване на необходимите за това време и усилия и поемане на съпътстващи рискове – финансов, психологически и социален. Изучаването на предприемачеството е свързано с усвояването на знания и умения за иновативното, за лидерството и възможността „да правят нещата“.
Учениците ще представят иновативни предложения, свързани с изграждането на градинка с декоративна украса, аранжиране на готови дървета, храсти и цветя в ПГ по лека промишленост и туризъм и подобни проекти за зелените площи в град Казанлък.
7. Проектна разработка „Магия от багри, нишки и танци“
Основната цел на проекта е да се събуди интерес в учениците от 10 клас в ПГЛПТ към богатството на традиционното народно облекло, шевици и танци. Да ги провокира към изследователска и творческа работа чрез проучване на материали за български шевици-значение, символика , мистичност. Сформираните екипи ще изучават избрани от тях народни танци и носии от различни фолклорни области. Като резултат от проучването трябва да се създадат презентация/ електронна книга „Магия от багри, нишки и танци“. В хода на проекта трябва да се запознаят с каталога „Багри и нишки“ на исторически музей „Искра“ в среща разговор с главния уредник в отдел Етнография Венелина Илиева. Трябва да усетят и съпреживеят магията от багри, нишки и танци, като участват в седянка и хоротека.
Ръководител: Катя Семерджиева, преподавател по История и цивилизации
Участници: Ученици от 10 б клас на учебната 2021/2022г.
8.Проектна разработка „Традиционни билки и подправки в казанлъшкия регион“
Целта на проектната идея е учениците да изготвят проект за създаване на градинки за отглеждане на зеленчукови култури и подправки и да го осъществят на практика. Готовата продукция ще бъде използвана в часовете по практическо обучение на учениците от професия „Ресторантьор“.
Чрез работата си проекта учениците ще придобият умения за работа в екип, да планират работния процес, да съставят график на работните задачи, да разпознават компонентите на почвите и взаимовръзката между тях, да произвеждат биологична продукция и др.
Ръководител: Красимир Цоников, преподавател по професионална подготовка
Участници: Ученици от 11 б клас.
9. Проектна разработка - Дигитален маркетинг " КАЗАНЛЪКЪР"
Целта на проектната разработка е да се предостави синтезирана информация за оптимизация на сайтове за стоков маркетинг, инвестиция, сравняване на продукти по определени настройки и избиране на специфични локации и за какво се инвестира точно там и в това, чрез анализиране и оптимизирате съдържание.
По проектната разработка „Дигитален маркетинг " КАЗАНЛЪКЪР" ще работят ученици от 9а клас, специалност „Електронна търговия“, с ръководител Наталия Добрева, преподавател по професионална подготовка.
10. Проектна разработка „Растения-подправки и билки в Казанлъшкия регион“
Разработката е включена в плана на дейности по проект “Проектният метод- креативното бъдеще на обучението в ПГ по лека промишелност и туризъм” за учебната 2021/2022 година. Предназначена е за ученици от IX б клас, специалност “Хотелиер”, преподавател Невена Кехайова, учител по Биология и здравно образование.
Проектната разработка “Растения-подправки и билки в Казанлъшкия регион” цели да покаже силата и вкуса на билките и подправките, как да се съхраняват и използват. По този начин учениците ще бъдат провокирани да общуват с природата и помежду си. Всеки ученик, участващ в проекта, ще се научи да разпознава, съхранява и как правилно да използва билки и подправки .
При реализиране на проекта учениците ще бъдат разделяни на екипи, които ще трябва да проучат какви билки и подправки се срещат в околностите на град Казанлък. Участниците ще трябва да потърсят информация от различни източници, да изработят табло със семена на подправки , ще засаждат в саксия и ще посетят ИРЕМК- гр.Казанлък, където ще им бъде изнесена кратка беседа.
11. Проектна разработка: “Празници в Казанлъшката котловина“
Проектната разработка: “Празници в Казанлъшката котловина“е включена в плана на дейностите по проект: „Проектният метод – креативното бъдеще на обучението в ПГ по лека промишленост и туризъм” за учебната 2021/2022 г. Предназначена е за учениците от 10 б клас - специалност „Организация на хотелиерството“, с ръководител Тома Башкехайов, учител по География и икономика.
С проектната разработка се цели бъдещите хотелиери да могат да подобрят образователните си резултати и да повишат критичното мислене и творчество, чрез иновативни образователни процеси и методи на преподаване. С активното си участие в дейностите по реализиране на проекта учениците ще придобият умения и знания, които могат да им бъдат полезни както в училище така и в избраната от тях професия.
Проектната разработка “Празници в Казанлъшката котловина“, предвижда да се запознаят учениците с празничния календар в селищата от Казанлъшката котловина, като за целта ще съберат информация и снимков материал с които да се направи фотоизложба. При реализиране на проекта учениците ще се срещнат с представител на общинската комисия по култура. В заключителния етап ще се изработи презентация представяща фестивалите и празниците в нашата котловина.
12. Проектна разработка: „Ястия от кухнята на баба, характерни за нашия край “
Основната цел на проекта е да се повиши интересa на учениците, към традициите, характерните ястия за нашия регион и използваните билки и подправки в приготвянето им. Да провокира и развие изследователска дейност, чрез проучване и произход на различните видове ястия.
Чрез участието си в проектната разработка учениците ще се запознаят с произхода на ястията и подправките, използвани в кулинарията на Казанлъшки регион и с технологията на приготвяне им.
Последната дейност по проекта ще бъде издаване на книжка с рецепти за ястия от Казанлък и региона с подправки, традиционни за Казанлъшкия край.
Ръководител: Мария Чочева, преподавател по професионална подготовка
Участници: Ученици от 11в клас за учебната 2021/2022 г.
My motherland – Kazanlak and its region
Участници в проектната разработка „Моята родна земя – Казанлък и неговият регион“ по проект Иновативно училище са учениците от 9а клас, специалност „Електронна търговия“, с ръководител Валентина Калчева, преподавател по английски език..
Основната цел на проекта е да се събуди интерес у учениците от 9а клас към богатствата на Казанлъшкия регион – население, култура, наследство и традиции, правейки паралел с богатствата на света от раздела My motherland and the world от учебника Legacy B1.1. Използвайки английския език те ще представят Казанлъшкия регион в изброените направления под формата на сайт.
Разработката е включена в плана на дейностите по проект: „Проектният метод – креативното бъдеще на обучението в ПГ по лека промишленост и туризъм” за учебната 2020/2021 г. Предназначена е за учениците от 10 а клас - специалност „Икономика и мениджмънт“. Ръководител на проектната разработка е Тома Башкехайов, преподавател по География и икономика.
С проектната разработка се цели бъдещите икономисти да могат да подобрят образователните си резултати и да повишат критичното мислене и творчество, чрез иновативни образователни процеси и методи на преподаване. С активното си участие в дейностите по реализиране на проекта учениците ще придобият умения и знания, които могат да им бъдат полезни както в училище така и в избраната от тях професия.
Проектната разработка “Време е да се преброим“, предвижда да се запознаят учениците с целите на Националното преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 2021 г., като за целта се проведе среща с представител на общинска преброителна комисия.
При реализиране на проекта учениците ще се запознаят с преброителната карта от предходното Национално преброяване /2011г./. и ще разработят вариант на преброителна карта с която да проведат преброяване на населението и жилищния фонд на своите семейства. Събраните данни ще се обработят и анализират. Получените резултати ще бъдат представени във вид на презентация.