1. Проектна разработка „Рисунка в чиния“
Участници в проектната разработка „Рисунка в чиния“ са учениците от 11в клас, специалност „Кетъринг “, с ръководител нели Добрева-Налбантова, преподавател по професионална подготовка.
Основна цел на проекта е надграждане на теоретичните и практически знания на учениците, практическа онагледеност и добиване на нови знания в реална обстановка, както и .разгръщане на инициативност и въображение, за експериментиране, проявяване на интересите на учениците..
Проектът ще се осъществи съвместно с фирма „Йоги – 5“, гр. Казанлък. Учениците ще провеждат своите занимания в реална обстановка – във фирма „Йоги – 5“.
2. Проектна разработка „Библиотеката – съкровищница на словото“
Участници в проектната разработка „Библиотеката – съкровищница на словото“
са учениците от 9а клас, специалност „Електронна търговия “, с ръководител Мая Глушкова, преподавател побългарски език и литература..
Целта на проекта е свързана със сътрудничество между училищната общност и външни институции в интерес на учениците.
Основна цел на партньорството с Общинска библиотека „Искра“ е събуждане на интерес и любов към литературата и културните ценности. Това ще осмисли свободното време на учениците, ще развие тяхното въображението и ще изгради трайни навици за четене. Крайна цел на сътрудничеството е формиране на умения за учене през целия живот.
Партньорството е един процес, който подлежи на развитие. Той е неизчерпаем инструмент, имащ бъдеще, който ще покаже пътя към голямото значение на обществената библиотека.
3. Проектна разработка “Взаимодействие между училище, институции и бизнес в подкрепа на личностното и професионалното израстване на учениците“- съвместна дейност в часовете по история и цивилизации и география и икономика
През учебната 2023/2024 г. учениците от 10 б клас - специалност „Организация на хотелиерството“ ще имат възможност да участват в проект “Взаимодействие между училище, институции и бизнес в подкрепа на личностното и професионалното израстване на учениците“.
С проектната разработка се цели бъдещите хотелиери да могат да подобрят образователните си резултати и да повишат критичното мислене и творчество чрез иновативни образователни процеси и методи на преподаване.
Работата и единодействието с различни институции ще премине през няколко модула. Първият модул “Държавното управление – барометър на демократичните процеси в България“, предвижда да се запознаят учениците с общински и държавни органи на властта, като за целта се проведе среща с представители на общинска избирателна комисия, общински съвет, община Казанлък, районен съд Казанлък, Президентство, Народно събрание.
Вторият модул „ Приятели на армията“ има за цел учениците да придобият занятия свързани с материалната част на стрелковото оръжие, усвояване материалната част за защита от ядрено, химическо и биологично оръжие, медицинска подготовка и запознаване с мерките за безопасност при стрелба.
Третият модул „Учим се от миналото , създаваме бъдеще“ цели да активира и мотивира връзката между културните институции и училище; Да покаже ефективността на принципа за нагледност, въздействието на опита и познавателната стойност на учене в неформална образователна среда (използване на музейни ресурси в реална и онлайн среда: експозиции; движими културни ценности – документи, снимки, артефакти и други).
4. Проектна разработка: „Взаимодействието между училище, институции и бизнес в подкрепа на личностното и професионално израстване на учениците“ – съвместна дейност в часовете по Обща икономическа теория
През учебната 2023/2024г. учениците от 10 а клас, специалност „Електронна търговия“ ще имат възможност да участват в проект „Взаимодействието между училище, институции и бизнес в подкрепа на личностното и професионално израстване на учениците“ в ПГ по лека промишленост и туризъм, гр. Казанлък
Целта на проектната разработка е учениците да могат:
ü да формират личностни качества, възпитават характера си и да усвояват ключови компетентности;
ü да подобрят образователните си резултати;
ü да бъдат уверени и конкурентоспособни;
ü да познават правилните норми за успех, силата на личния принос, ролята на проактивното мислене.
С активното си участие в дейностите по реализиране на проекта учениците ще натрупат знания и умения, които ще им бъдат полезни както в училище, така и в избраната от тях професия.
Представителите на бизнеса и различните институции и организации участват
като съмишленици и партньори, подкрепящи процеса на личностно и професионално израстване на учениците.
На основание Решение № 469 на МС от 7 юли 2023 г. (публ. 14.07.2023 г.) за приемане Списък на иновативните училища за учебната 2023/2024 година, Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм, гр. Казанлък получи статут на иновативно училище.
Име на иновацията: „Взаимодействието между училище, институции и бизнес в подкрепа на личностното и професионално израстване на учениците“
Продължителност на иновацията: четири години
Целта на иновацията е да се даде възможност на учениците да направят връзката между училището и реалния живот. Чрез осъществяването на връзката между институции, бизнес и училище ще се развият важни умения, които осигуряват свързаност между личната, социалната и професионалната изява на съвременния млад човек. Чрез участието си в иновативния процес учениците ще имат възможност да изучат и съпреживеят в извънучилищна среда част от учебното съдържание. Целта на иновацията е да насърчи интелектуалното, емоционалното, социалното, културното, личностно и професионално развитие на младите хора. Това ще се отрази на повишаване качеството на образователния процес.
Гимназията ни ще бъде едно от Иновативните училища в Казанлък за поредна година
Учениците от 10 в клас на ПГЛПТ разгледаха експозицията на етерично-маслени продукти в Музея на етеричните масла в Казанлък. Те бяха водени от преподавателят по биология и химия в гимназията Невена Кехайова. Децата работят по проект Иновативно училище, а темата им е "Лечебната сила на етеричните масла". Те имаха възможност и да тестват някои от продуктите и да се запознаят с техните свойства. Техен гид в музея бе бившата възпитаничка на ПГЛПТ Елена Гълъбова, която подробно им разказа , всичко което им бе нужно за иновацията.
За поредна година ПГЛПТ е в списъка на Иновативни училища и е едно от осемте на територията на община Казанлък.
Уникална разработка представиха учениците от 10 а клас при ПГЛПТ. В рамките на проект "Иновативно училище" те представиха своя специален сайт посветен изцяло на живота и делото на Апостола на свободата-Васил Левски. Проектната разработка е със заглавие "Дела трябват, а не думи" и разглежда различни аспекти от житота на великия българин. В сайта са събрани голяма част от стихотовренията, посветени на Левски; къщите в казанлъшко, в които е отсядал Дякона, негови автентични снимки и портретите му в изобразителното изкуство. Интерактивни карти пък представят със снимки и локации паметниците на Апостола в България и по света. Специална част от сайта е посветен на посещенията на Левски в Розовата долина и неговите съратници в областта. Тук може да откритиете дори любимите песни на българският революционер. Съставителите са подготвили и интерактивни игри и кръстословици, посветени на Васил Левски. Ръководител на проектната дейност е преподавателят по история в ПГЛПТ Катя Семерджиева. Тя сподели, че е изключително доволна от себераздаването, желанието за работа и отговорността, която всеки е проявил, за да могат днес да споделят сайта пред всички казанлъчани.
https://sites.google.com/view/saitzavasilevski
Изработване на мартеници, за набиране на средства за построяването на "Къща на мечтите" върху изсъхналата албиция в двора на училището